Blog
Wywóz materiałów rozbiórkowych a prawo
- Szczegóły
Obiekty budowlane niespełniające już swojej funkcji lub mają być zastąpione nowymi ze względu na zmianę koncepcji wykorzystania działki, gdzie są postawione, muszą zostać wyburzone lub rozebrane. Prace tego rodzaju oznaczają jednak powstanie dużych ilości rozmaitych pozostałości, które należy zgodnie z prawem zutylizować. Najlepszą opcją okaże się zwykle skorzystanie z oferty firmy, które zapewniają wywóz materiałów rozbiórkowych. W Tczewie działalność taką prowadzi Bol-Trans. Przekonajmy się, co trzeba wiedzieć o zagospodarowaniu materiałów z rozbiórek i wyburzeń.
Rodzaje robót drogowych
- Szczegóły
Prace realizowane przy budowie dróg mają swoją specyfikę związaną z koniecznością szerokiego wykorzystywania ciężkiego sprzętu, niezbędnego zarówno do transportowania dużych ilości rozmaitych rodzajów kruszywa potrzebnego do ulepszania podłoża, jak i wykonania poszczególnych obiektów, a także realizacji prac ziemnych. Roboty drogowe oznaczają zwykle zaangażowanie parku maszynowego obejmującego koparki gąsienicowe i kołowe, równiarki, spycharki gąsienicowe, a także walce kołowe, okołkowane i gładkie, a także urządzenia do stabilizacji podłoża. Przekonajmy się, jakie rodzaje robót są wykonywane najczęściej i sprawdźmy, jakie mają znaczenie.
Czy wyburzenie obiektu budowlanego wymaga zezwolenia?
- Szczegóły
Przygotowanie działki do prowadzenia inwestycji budowlanej wymaga zwykle przeprowadzenia odpowiednich prac wstępnych. W przypadku terenów, które nie były wcześniej zabudowane będzie to np. niwelacja terenu i wykopy pod fundamenty. Jeżeli w miejscu planowanej budowy znajdują się już jakieś konstrukcje, niezbędne będzie rozpoczęcie od rozbiórki i wyburzenia obiektów budowlanych. Przekonajmy się, czy prace tego rodzaju wiążą się z koniecznością uzyskania urzędowych zgód lub pozwoleń.
W jaki sposób spoiwa hydrauliczne wpływają na stabilizację gruntu?
- Szczegóły
Prawidłowe przygotowanie do realizacji inwestycji zaczyna się od przeprowadzenia robót ziemnych, które obejmują niwelację terenu oraz dopasowanie nośności gruntu do obciążenia, jakie będzie przekazywała wznoszona konstrukcja. Jest to ważne, ponieważ od tego zależy czy budowla nie będzie ulegała uszkodzeniom wskutek nierównomiernego osiadania i zachowa pełną stabilność. Sposobem na uzyskanie właściwych parametrów jest poprawne ulepszenie gruntu. Może się ono odbywać przy wykorzystaniu różnych metod – od kompleksowej wymiany podłoża po zastosowanie specjalnych pali. Jedną z metod, które przy wzmacnianiu są używane najczęściej, okazuje się jednak stabilizacja gruntu spoiwem hydraulicznym. Przekonajmy się, jak przebiega ten proces i co oferuje.
Czym rozbiórka różni się od wyburzenia?
- Szczegóły
Czasami zdarza się tak, że niektóre budynki nie nadają się do remontu z uwagi na niebezpieczeństwo, które sprawiają albo nieopłacalność takich prac. Wówczas pojawia się konieczność rozbiórki albo wyburzenia. Nierzadko te dwa pojęcia są używane zamiennie. Warto jednak wiedzieć, że możemy wymienić kilka cech, którymi się różnią. Na czym polega rozbiórka, a na czym wyburzenie, kto może je przeprowadzać i kiedy należy się zdecydować na każde z nich?
Na czym polega mechaniczna stabilizacja gruntu?
- Szczegóły
Czasami zdarza się tak, że warunki gruntowe lub gruntowo-wodne w miejscu budowy nie spełniają odpowiednich warunków, by można było je zagospodarować. Najczęściej są to grunty piaszczyste, osady organiczne czy pochodzenia antropogenicznego. Istnieje możliwość wzniesienia na nich budynków, jednak należy je do tego odpowiednio przygotować. W tym celu niezbędna jest stabilizacja gruntu, która poprawi jego właściwości geotechniczne, czyli trwałość, wytrzymałość, przepuszczalność i ściśliwość. W tym celu stosowana jest między innymi mechaniczna stabilizacja gruntu. Na czym polega?