W jaki sposób spoiwa hydrauliczne wpływają na stabilizację gruntu?
- Szczegóły
Prawidłowe przygotowanie do realizacji inwestycji zaczyna się od przeprowadzenia robót ziemnych, które obejmują niwelację terenu oraz dopasowanie nośności gruntu do obciążenia, jakie będzie przekazywała wznoszona konstrukcja. Jest to ważne, ponieważ od tego zależy czy budowla nie będzie ulegała uszkodzeniom wskutek nierównomiernego osiadania i zachowa pełną stabilność. Sposobem na uzyskanie właściwych parametrów jest poprawne ulepszenie gruntu. Może się ono odbywać przy wykorzystaniu różnych metod – od kompleksowej wymiany podłoża po zastosowanie specjalnych pali. Jedną z metod, które przy wzmacnianiu są używane najczęściej, okazuje się jednak stabilizacja gruntu spoiwem hydraulicznym. Przekonajmy się, jak przebiega ten proces i co oferuje.
Na jakiej zasadzie działa stabilizacja gruntu z użyciem spoiwa?
Stabilizowanie gruntu z wykorzystaniem spoiwa nazywanego stabilizatorem wiąże się ze zwiększaniem sztywności szkieletu gruntu, a więc tworzących go substancji mineralnych. Dzieje się tak na skutek zwiększenia oddziaływań między cząsteczkami gruntu w wyniku wprowadzenia stabilizatora, który zostaje wymieszany z podłożem. Możliwe jest przeprowadzenie tego procesu in-situ, czyli na miejscu z wykorzystaniem specjalnych recyklerów, mieszarek mobilnych, albo pracujących w wytwórni. Jako spoiwo może być użyty cement, który zwiększa wytrzymałość i nośność lub wapno, powodujące również osuszenie podłoża. Popularne są także spoiwa hydrauliczne wytwarzane z mieszanin różnych substancji np. klinkieru portlandzkiego, który poprawia nośność i wytrzymałość, jak również powoduje osuszenie gruntu przez związanie znajdującej się w nim wody.
Jak wygląda stabilizacja gruntu?
Stabilizację można przeprowadzać na kilka sposobów m.in. z użyciem recyklera, który na bieżąco miesza grunt ze spoiwem lub przez rozściełanie przygotowanej wcześniej mieszaniny. Kolejnym etapem musi być właściwe zagęszczenie, realizowane w zależności od sytuacji walcami okołkowanymi, gładkimi albo wibracyjnymi. Osiągnięcie optymalnego zagęszczenia potwierdza badanie gruntu, zwykle metodą VSS albo płytą dynamiczną.